Hogyan ismerjük fel és kezeljük az orchideák leggyakoribb betegségeit…rövid összefoglaló
Bár az orchideák lenyűgöző növények, sajnos többségük fogékony a különféle betegségekre és kártevőkre, melyek nehézséget és jelentős károkat, végső soron a növényünk elvesztését is okozhatják, ha nem ismerjük fel és kezeljük ezeket időben. Az orchideák esetében is a betegségek és a kártevők széles skálája előfordulhat, beleértve a gombás, bakteriális és vírusos fertőzéseket, valamint a különféle rovarok, atkák és tripszek okozta károsodásokat.
Gombás megbetegedések
Az orchideák körében a leggyakrabban előforduló betegségek közé tartoznak a gombás megbetegedések. Ezek a betegségek általában a nedves, párás környezetben alakulnak ki és terjednek el gyorsan, amikor a levélhónaljban megreked a víz, a levelek és a gyökerek folyamatosan nedvesen maradnak és nincs lehetőségük felszáradni. Emellett a szellőzés, légmozgás hiánya, az állomány zsúfoltsága is segíti a gombás megbetegedések kialakulását és terjedését.

Fekete foltosodás (Black Spot Disease) az orchideák levelein megjelenő apró, fekete foltok, pöttyök formájában jelentkezik. Ezek a foltok növekednek, és ha nem kezeljük őket, a levelek elhalhatnak. A beteg leveleket azonnal el kell távolítani, és a növényt gombaölő szerrel kell kezelni. Ma már a gombaölő szerek nagy választékban állnak rendelkezésünkre, akár felszívódó, akár kontakt szerekre is gondolunk. A szerek kiválasztásakor arra ügyeljünk, hogy az orchideák többsége érzékeny a réz tartalmú szerekre, a levelek megperzselődését, a bulbák károsodását és elvesztését okozhatják, ezért ezek használatát lehetőség szerint kerüljük el és csak kivételes esetben alkalmazzuk.
Gyökérrothadás: A gyökérrothadás jellemzően a túlöntözés és a rossz vízelvezetésű közeg következménye. Az orchideák gyökerei elkezdenek barnulni, elhalni, és végül a növény teljesen elpusztulhat. A legjobb a megelőzés, ha biztosítjuk, hogy a növény közege laza és jól szellőző legyen, hogy a felesleges víz eltávozhasson. Emellett ügyeljünk az öntözésre. Általánosságban elmondható, hogy az orchideák is jobban viselik a rövidebb ideig tartó szárazabb tartást, mint a túlöntözést. Gyökérrothadás észlelésekor szükség esetén gombaölő szerrel kezeljük a növényt. Szárítsuk a gyökérzetet szabad levegőn néhány órát, ültessük át az orchideát friss közegbe és a következő 3-4 héten az öntözést nagyon visszafogottan, csökkentett vízadaggal és ritkábban kell végezni.
Botrytis – gyakran csak arra leszünk figyelmesek, apró szürke-fekete először vizenyős, majd beszáradt pöttyök jelentek meg a virágokon. Tartósan magas páratartalom esetén, ha a virágra kicsapódnak a vízcseppek, gyakori ez a tünet, a botrítiszes sziromlevél foltosság, mely mögött egy gomba áll. Ezesetben permetszer használatára nagyon ritkán van szükség, a helytelen tartási körülmények megszüntetésével a probléma is megszüntethető.

Bakteriális fertőzések
A baktériumok által okozott betegségek ritkábbak, de nagyon súlyosak lehetnek, ha megjelennek az orchideáinkon.
Bakteriális puha rothadás: Ez a betegség a leveleken és a szárakon víztől átitatott, puha, barna foltokat okoz, amelyek gyorsan terjednek, ezeket az Erwinia baktérium fajok okozzák. A fertőzött részeket tiszta vágóeszközzel azonnal el kell távolítani, és a metszési felületet és a használt eszközöket is fertőtleníteni kell, hogy megakadályozzuk a betegség további terjedését. Az orchideát ezután – Kivételesen – réztartalmú szerrel kell kezelni, mert ezek akadályozzák meg a baktérium terjedést a növényi szövetekben. A beteg növényt célszerű elkülöníteni és a kezelés után szárazabban tartani.

Vírusos okozta megbetegedés
Az orchideák vírusos betegségei gyakran észrevétlenek maradnak, mivel a tünetek sokszor csak későn, jellemzően virágzáskor jelentkeznek, amikor például az egyszínű szirmokon szabálytalan körvonalú, foltos bemosódások válnak láthatóvá. A vírus okozta betegségek gyógyíthatatlanok, és a fertőzött növényeket el kell különíteni majd megsemmisíteni, hogy megakadályozzuk a fertőzés terjedését, mert sajnos olyan szer, ami hatásos volna a vírusokkal szemben, jelenleg nem áll rendelkezésünkre.
A növényvilágban jelenleg több, mint 60 vírus ismert, amely megbetegítheti orchideáinkat is, de ezek közül a három legismertebb a dohány mozaik vírus (tobacco mozaik virus, TMV), a cymbidium mozaik virus (CymMV) és az odontoglossum gyűrű vírus (odontoglossum ringspot virus – ORSV).
A leggyakoribb vírus okozta tünetek, melyről a betegség felismerhető, a fentebb már említett, virágon megjelenő torzulás (összenövés, deformált szirmok vagy ajak) vagy színtörés, továbbá a leveleken sötétzöld illetve sárgás, mozaik vagy pálcikaszerű foltok, csíkok. Emellett lehetnek sárga koncentrikus körök vagy szintén jellegzetes „V” alakú foltok is.
A vírus terjedését gyakran rovarok (ún. vírus vektorok) közvetítik, viszik át egyik növényről a másikra, ezért a megelőzés érdekében rendszeresen ellenőrizni és szükség esetén kezelni kell a növényeket a kártevőkkel szemben.

Állati kártevők
A tetvek, atkák, tripszek szintén komoly problémákat okozhatnak az orchideáinkon. Ezek a kártevők jellemzően a növény nedvét szívogatják, ami legyengíti a növényt, és másodlagos fertőzésekhez is vezethet.
Tetvek: Az orchideákon leggyakrabban előforduló kártevők közé tartoznak a levéltetvek, pajzstetvek és gyapjas tetvek. Ezek a rovarok a növény levelein, szárain és gyökerein is jelen lehetnek, azokból táplálkoznak és sárgulást, hervadást okoznak. Az érintett növények szárát és levelét is le kell mosni szappanos vízzel, vagy rovarölő szerrel kell kezelni, hogy megszabaduljunk a kártevőktől. Emellett kezelni kell az ültetőközeget is, vagy felszívódó szerek beöntözésével vagy a gyökerek kártevőmentesítését követően új közegbe történő ültetéssel. Tetű jelenlétére utalhat az orchideánkon megjelenő ún. mézharmat, mely vonzza az ezzel táplálkozó hangyákat. Emiatt a hangyák jelenléte gyanúra adhat okot, ezért ilyenkor mindenképpen vizsgáljuk át növényeinket!

Atkák: legjellemzőbbek a takácsatkák. Az atkák szabad szemmel alig láthatóak, gyakran a levelek alján telepednek meg, és szívogatják a növény nedvét, ami miatt a levelek először szürkévé válnak, majd elsárgulva lehullanak. Leginkább arról ismerhető fel a kártevő jelenléte, hogy apró hálókat képeznek és ezt a szövedéket észleljük. A növényt permetezéssel és speciális atkaölő szerrel szükséges kezelni. Emellett a páratartalom növelésével csökkenthető az atkák elterjedése, mert jellemzően meleg és száraz környezetben szaporodnak el.

Tripszek: nagyon pici, 2 mm-nél kisebb állati kártevők, melyeknek szívogatása nyomán a leveleken és a zöld növényi részeken szabad szemmel alig észrevehető méretű, ezüstös színű, szabálytalan alakú elszíneződés illetve hegesedés képződik. A tripszek által megtámadott bimbók és virágok torzulnak. A védekezés ellenük azért is nehéz, mert többféle alakzaton mennek át fejlődésük során és szakaszonként más-más szer a hatásos, ezért mindenképpen érdemes szakember segítségét kérni az ellenük hatásos szer kiválasztásakor. Gyakran a szár tövi részénél a talajba húzódva élnek és emiatt a permetezéseket is túlélik, és a növényre visszatelepedve újra felszaporodnak, ezért ellenük csak kitartó, többszöri és jellemzően vegyszeres védekezés a hatásos.

Megelőzés és általános gondozás
Az orchideák egészségének megőrzéséhez fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük őket, és ha betegség vagy kártevő jelenlétét észleljük, azonnal kezeljük a felmerülő problémákat. A betegségek és kártevők elkerülésének legjobb módja mindenképp a megelőzés:
Megfelelő környezet: tartsuk a növényeket jól szellőző, számukra megfelelő páratartalmú helyen, ahol elkerülhetjük a túlöntözést és a levelek túlzott nedvesedését.
Rendszeres ellenőrzés: hetente vizsgáljuk meg az orchideák leveleit, szárát és gyökereit kártevők vagy betegségek jeleit keresve.
Tisztítás és sterilizálás: használat után minden eszközt, például metszőollót, kést, ültetőkanalat sterilizálni kell, hogy elkerüljük a fertőzések terjedését, átvételét egyik növényről a másikra. Ez történhet pl. fertőtlenítő szerekkel. Ne felejtsük el az ültetéshez használt egyéb eszközök, pl. cserepek fertőtlenítését sem, továbbá a munkafelület lemosását és a kézmosást sem. Mindig tiszta, fertőtlenített eszközökkel, tiszta munkafelületen dolgozzunk, így minimalizálható az egyes betegség átvitele egyik növényről a másikra.
Az orchideák gondozását időnként egy nehéz kihívásnak érezhetjük, de sok probléma megelőzhető illetve kezelhető, ha azokat időben felismerjük és teszünk ellene. Megfelelő odafigyeléssel és ápolással ezek a gyönyörű növények évekig örömet szerezhetnek, és virágzásukkal jutalmazzák meg gondoskodásunkat.