Tartásuk nem nehéz és nem is bonyolult, ha sikerül megállnunk, hogy a pihenőidő alatt ne öntözzük őket illetve ha betartjuk, hogy egy növekedési és pihenési ritmusban élnek, melyek követik egymást, így ezt így a ciklust követve kell tartani őket.
A növények kora tavasszal kezdik meg a növekedési időszakot, és az új hajtással szinte együtt jelennek meg az új gyökerek is. Ez az időszak a legalkalmasabb az átültetésre is, addig, mikor az új hajtás már látszik, de a gyökerek még nem indultak nagyon növekedésnek.
Ilyenkor a növényeket még szárazon tartjuk, egészen addig, amíg az új hajtások el nem érik a kb.10-15 centiméteres nagyságot, a gyökerek az ültetőközegben a cserép alsó harmadába hatolnak.
Ez azért fontos, mert az első öntözéssel meg kell várni, míg az új hajtások és a gyökerek is elég fejlettek lesznek!
A Catasetum-félék gyökerei ugyanis a nyugalmi időszakban szinte teljesen elpusztulnak, ami náluk egy természetes, normális jelenség. Ez viszont azt is jelenti, hogy ezek a maradék „gyökerek” a következő tavaszon már nem tudják felvenni sem a vizet, sem a tápanyagot, mert arra már nem alkalmasak. Ez az oka annak, hogy meg kell várni az öntözéssel az új gyökerek kifejlődését, mert egy túl korai öntözéssel
tönkretesszük a friss gyökérkezdeményeket és ezzel magát a növényt is.
Ha úgy látjuk, hogy a növényünk erősen vízhiányos lett a tél folyamán, akkor növeljük a környezetében a levegő nedvességtartalmát vagy permetezzük a közeget. Ne permetezzük viszont sem magát a növényt, sem az új hajtást, valamint a leveleket se érje víz, mert a friss és vékony levelek
érzékenyek a köztük megrekedő nedvességre, ami könnyen az új hajtás teljes rothadását okozza!
Esetükben az aktív növekedés időszaka a nyár, amikor a már megfelelően kifejlett gyökérzettel rendelkező növények gyors fejlődésnek indulnak, képesek akár megduplázni a bulbák nagyságát. Ehhez azonban folyamatos nedvességre és megfelelő tápanyagellátásra van szükségük.
Általában heti 2-3 öntözés elegendő, de a nagyon meleg nyári napokon, mikor a közegük néhány óra alatt kiszárad, naponta kell őket öntözni.
A vaskos bulbák növesztéséhez sok tápanyag szükséges. Választhatunk már oldott formájú vagy vízben feloldandó tápanyagot, a lényeg, hogy a gyártói előírásnak megfelelően alkalmazzuk.
A jó fényviszonyok elősegítik a növények fejlődését, ami fontos ahhoz, hogy gyorsan elérjék a virágzóképességet. A cél az, hogy legalább az előző évi bulba méretének megfelelő bulbát tudjon kinevelni nyáron a növényünk, mert ez kell a virágzáshoz. Vaskos, fejlett bulba, amely képes virágozni.
A növekedési időszak befejezése az ősz. Onnan látjuk, hogy a növények megkezdik a nyugalmi időszakot, a pihenőidőt, hogy a levelek elkezdenek sárgulni, barnulni. Ekkor abba kell hagyni a műtrágyázást, az öntözővíz mennyiségét pedig elkezdhetjük csökkenteni. Amikor a legtöbb levél már sárga/barna színre váltott vagy már le is esett, teljesen hagyjuk abba a növény öntözését ez kb december végére tehető. De nyilvánvalóan figyelni kell a növényeink konkrét állapotát, mert ez lehet későbbi időpont de bekövetkezhet korábban is. Ahogy az öntözés megkezdésénél tavasszal, itt az öntözés csökkentésénél is a fokozatosság a lényeg.
A nyugalmi állapotot több tényező váltja ki, a nappalok rövidülése, a nappalok és éjszakák hőmérsékletének növekvő különbsége, és a gyökérzóna nedvességtartalmának csökkenése.
Nyugalmi időszakban a növényeknek csak akkor van szükségük vízre, ha úgy látjuk, hogy a bulbák erősen ráncosodnak.
Ilyenkor óvatosan megnedvesíthetjük az ültetőközeg felső rétegét és általában egyetlen kisebb öntözés elegendő, hogy a bulbák újra kisimuljanak.
A pihenési időszak után, tavasszal megjelennek az előző évi bulbák talpánál az új hajtások és a fent leírt ciklus kezdődik elölről.
A fentiektől eltérhet a még nem kifejlett, nem virágzóképes növények, kisebb magoncok növekedési ritmusa. Ezek nem mindig követik az évszakok fent leírt ciklikus változásait, gyakran a hajtások kifejlődése után nem pihennek, hanem ismét hajtani kezdenek és ilyenkor nem szabad abbahagyni az öntözésüket. Ami hiányozhat nekik a növekedéshez, az a fény, amit viszont pótvilágítással tudunk pótolni.
Catasetum fimbriatum
